create your own banner at mybannermaker.com!

Σάββατο 8 Μαρτίου 2014

Σόποτ 2014: Χρυσό μετάλλιο για τον Φιλιππίδη

09 Μάρτιος 2014. Αναρτημένο Επικαιρότητα
Σόποτ 2014: Χρυσό μετάλλιο για τον ΦιλιππίδηΤο κερασάκι σε μια...τούρτα με πολλές περγαμηνές και παγκόσμια αναγνώριση μπήκε σήμερα για τον Κώστα Φιλιππίδη, που κατάφερε να σημειώσει τη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στο επί κοντώ έκανε εξαιρετικό αγώνα, δεν έχασε κανένα άλμα μέχρι το 5,80 μ. και δικαίως κρέμασε στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο.
Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα ξεκίνησε τον αγώνα στα 5,40 μ. και συνέχισε δίχως απώλειες στα 5,55 μ., 5,65 μ., 5,75 μ. και 5,80 μέτρα. Ο πήχης στη συνέχεια ανέβηκε στα 5,85 μ., ύψος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει όχι μόνο ο Ελληνας πρωταθλητής, αλλά και ο βασικός του αντίπαλος στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, Μάλτε Μορ, ούτε και η έκπληξη του σημερινού αγώνα Κούντλιτσα. Με το 5,80 μ. ο Φιλιππίδης βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.
Ο Φιλιππίδης πριν από δύο χρόνια κατέλαβε την έβδομη θέση στην Κωνσταντινούπολη και πριν τέσσερα την 4η στη Ντόχα. Την τελευταία πενταετία, ο πρωταθλητής μας δεν λείπει από τελικό μεγάλης διοργάνωσης και είναι ένας από τους πρωταγωνιστές στα κορυφαία μιτινγκ. Η εμφάνιση στο Σόποτ ήταν η καλύτερη επιβράβευση για εκείνον, που πολλές φορές βρέθηκε κοντά στο μετάλλιο, όμως, για λεπτομέρειες δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο. Με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου από τον Κώστα Φιλιππίδη, η χώρα μας βρίσκεται στην έβδομη θέση του πίνακα των μεταλλίων.
"Ολη η ευχαρίστηση είναι για τον Κώστα. Είμαι πολυ χαρούμενος για αυτό που συνέβη σήμερα. Ο αγώνας αυτός ήταν μια δικαίωση για όλη αυτή την προσπάθεια που κάνουμε. Αγωνίστηκε όπως έπρεπε και στην ουσία εκτέλεσε όλα όσα είχαμε σχεδιάσει", είπε εμφανώς ικανοποιημένος και χαρούμενος ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Κυτέας.