Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2013

Παναθηναϊκός - Τράχωνες 3-2

Φωτορεπορτάζ: Παναθηναϊκός-Τράχωνες

Μια σημαντική ανάσα πήρε ο Παναθηναϊκός στο ματς κόντρα στους Τράχωνες.
Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί των φιλοξενούμενων και απέκτησαν προβάδισμα δύο πόντων. Σίγουρα το τρίποντο θα ήταν καλύτερο για τα κορίτσια του Τριφυλλιού όμως και οι δύο βαθμοί είναι καλοί στη μάχη που δίνουν για παραμονή στην κατηγορία.
Οι πράσινες δεν μπήκαν καλά στο ματς και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Τράχωνες. Με όπλο της το σερβίς η ομάδας του Αλίμου κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο πρώτο σετ. Το Τριφύλλι προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το σετ κατέληξε στους Τράχωνες με 26-24.
Στα επόμενα δύο οι πράσινες κυριάρχησαν απόλυτα. Με όπλο τους το σερβίς χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων, βρήκαν ρυθμό και πήραν εύκολα τα επόμενα σετ με 25-15.
Στο τέταρτο σετ έγιναν αρκετά επιθετικά λάθη, οι Τράχωνες ανέβασαν ρυθμούς και ισοφάρισαν 2-2. Ο Παναθηναϊκός στο τάιμ μπρέικ προσπάθησε αρκετά για να ξαναπιάσει το ρυθμό του και τα κατάφερε. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ και μαζί μία σημαντική νίκη.