create your own banner at mybannermaker.com!

Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

Στο ντέρμπι «αιωνίων» το τριφύλλι επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού

Κι όμως, «βάφτηκε» πράσινο το ντέρμπι!

Παρά τα προγνωστικά, το μεγάλο ντέρμπι στην Α1 βόλεϊ γυναικών «βάφτηκε» στα πράσινα! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και πέραν του γοήτρου, πήρε σπουδαία βαθμολογική ανάσα.
(Photo: Action Images)

Μέγεθος κειμένου
Τελευταία ενημέρωση 20/01/2013, 22:01
Τι και αν έχει ανανεωθεί πολύ; Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού διατηρεί… μέταλλο!

Στο ντέρμπι «αιωνίων» το τριφύλλι επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού, με τις «πράσινες» να παίρνουν δύο βαθμούς και τις «ερυθρόλευκες» έναν. Οι νικήτριες αποσπάστηκαν από τις τελευταίες θέσεις, ενώ από την άλλη οι ηττημένες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν περισσότερο την πρώτη της βαθμολογίας ΑΕΚ.

Εξαιρετική η Βασιλαντωνάκη για τον Παναθηναϊκό με 27 πόντους, ενώ και η Μυλωνά είχε 90% στην υποδοχή, από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό στην επίθεση.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο σετ πήραν από νωρίς προβάδισμα με 5-9 και όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενες συντηρούσαν τη διαφορά. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν και με 7, 19-12, με τις γηπεδούχες να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό. Το σετ εν τέλει κατέληξε στον Ολυμπιακό με 25-19.

Στο δεύτερο, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν… με φόρα από την κατάκτηση του πρώτου και έφτασαν στο υπέρ τους 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Κάπου εκεί όμως οι Βασιλαντωνάκη και Πέρεζ πήραν πάνω τους τον Παναθηναϊκό και του έδωσαν προβάδισμα με 16-14. Οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία 17-17, ωστόσο ένα σερί 8-2 του τριφυλλιού, τους έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 25-19.

Στις αρχές του τρίτου έγινε πραγματική «μάχη», με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 7-7. Με σερί 9-3, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 16-10 και πήρε σαφές προβάδισμα για να κάνει το 2-1. Κι όμως ο Ολυμπιακός δεν το παράτησε το σετ, ενώ από την άλλη οι «πράσινες» ουσιαστικά… αυτοκτόνησαν. Το 20-16 υπέρ των γηπεδούχων, έγινε 27-25 υπέρ των Κυπελλούχων Ελλάδας και προηγήθηκαν 2-1 μέσα στην Κυψέλη.

Στο επόμενο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο καλά και διατηρούσε ένα μίνι προβάδισμα στο… δρόμο για τη νίκη. Η ομάδα του Σωτήρχου προηγήθηκε 16-14, 20-18, όμως τα λάθη των φιλοξενούμενων και η αποτελεσματικότητα της Βασιλαντωνάκη έφεραν… τούμπα το σετ για το 2-2 με 25-22 και πλέον οι δύο «αιώνιοι» καλούνταν να λύσουν τις διαφορές τους στο tie break.

Ο Παναθηναϊκός πήρε… κεφάλι με 8-5, η διαφορά άνοιξε κι άλλο με το 12-8 υπέρ των γηπεδούχων και πλέον οι «πράσινες» ήταν πολύ κοντά στη νίκη. Με την Τένεβα να παίρνει συνεχόμενες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός επέστρεψε προς στιγμήν, μειώνοντας σε 13-12, όμως με δύο επιθέσεις των Νούσια και Βασιλαντωνάκη, το τριφύλλι πήρε τη νίκη με το 15-13 στο πέμπτο σετ για το τελικό 3-2μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της ομάδας!

Τα σετ: 19-25, 25-19, 25-27, 25-22, 15-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 26 (20/68 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Πέρεζ 7 (5/32 επ., 2 άσοι, 68% υπ.), Καββαδία 14 (7/10 επ., 7 μπλοκ), Νούσια 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.), Μυλωνά (λ., 90% υπ.), Μαλουσάρη, Σωτηρίου, Τσατσούρη 1, Λιάγκη 1.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 11 (11/34 επ., 76% υπ.), ΛΟύκοβιτς 13 (10/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τρακς 12 (7/14 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιακουμή 14 (8/18 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 18 (15/38 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ.), Κονόμι (λ., 66% υπ.), Κοσμά 5 (5/16 επ., 71% υπ.), Τέζα.