Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012

Η νύχτα των πράσινων θαυμάτων!

Πέμπτη, 29 Νοεμβρίου 2012, 17:56

Συντάκτης : ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΑΡΡΗΣ
Σχεδόν όλα τα είδαν οι περίπου 1.000 φίλοι του Παναθηναϊκού που αψήφησαν τις κακές καιρικές συνθήκες και ανέβηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο. Το τελικό 4-0 επί της Προοδευτικής είναι το λιγότερο. Όλοι οι ξεχασμένοι, οι ρεζέρβες και οι πιτσιρικάδες του Τριφυλλιού πήραν χρόνο συμμετοχής και ο καθένας με τον τρόπο του έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν. Έστω και αν ο αντίπαλος ήταν αρκετά χαμηλής δυναμικότητας.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Χαμπίμπ Σο και ο Μπρούνο Φορναρόλι. Ο πρώτος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Παναθηναϊκό από τη μέρα που ήρθε. Και πέρασαν πέντε μήνες παρά κάτι μέρες… Όχι απλά έπαιξε αλλά σκόραρε κι όλα! Ο Σενεγαλέζος δεν φοβήθηκε το δύσκολο τερέν, μπήκε σε όλες τις φάσεις με δύναμη και μέσα σε όλα φάνηκε σε δύο στημένες φάσεις ότι είναι καλός σε τοποθετήσεις. Στη μία σκόραρε (το τέταρτο γκολ του Τριφυλλιού), στην άλλη παραλίγο να πετύχει το 5-0.
Ο Φορναρόλι έσπασε το ρόδι και μάλιστα με δύο γκολ. Το πρώτο του ήταν πολύ όμορφο ενώ στο δεύτερο στάθηκε τυχερός αλλά διεκδίκησε και την τύχη του. Μόλις άρχισε να «φουντώνει» η ονοματολογία για επιθετικό, ο Ουρουγουανός έδειξε ότι ξέρει να στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό. Η θέση που τον χρησιμοποίησε ο Ρότσα; Αριστερό εξτρέμ αλλά σε σχετικά ελεύθερο ρόλο. Το επέτρεψε και ο αντίπαλος βέβαια.
Καλή παρουσία είχαν και άλλοι παίκτες που δεν βρήκαν χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα ματς. Ο Κοτσόλης στο πρώτο του ματς φέτος έδειξε ότι υπάρχει μεγάλο βάθος στους γκολκίπερ. Ο Χουχούμης φανέρωσε ότι μπορεί να κρατήσει τη θέση του αριστερού μπακ όταν χρειαστεί. Ο Μπαρμπαρούσης είχε πολύ καλά στοιχεία (κυρίως έκρηξη) και έδειξε ότι πρέπει να του δοθούν και άλλες ευκαιρίες στο μέλλον. Θετικότατη παρουσία από τον Φουρλάνο στα χαφ ενώ αξιοσημείωτο το ντεμπούτο δύο παιδιών της ακαδημίας, του Χρήστου Δώνη και του Κωνσταντίνου Αποστολόπουλου.
Στα του αγώνα ο Παναθηναϊκός πίεσε πολύ στο πρώτο ημίχρονο και τελικά πέτυχε δύο γκολ μαζεμένα στο 44’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με Φορναρόλι και Χριστοδουλόπουλο αντίστοιχα. Στην επανάληψη ο Φορναρόλι έκανε γρήγορα το 3-0 και μετά επικράτησε η… βροχή. Τρεις ώρες σερί βροχόπτωσης λύγισε τον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής Μήτσιος συνέχιζε τον αγώνα παρά τις λιμνοθάλασσες και τελικά το διέκοψε στο 74’. Μισή ώρα διήρκησε η διακοπή μέχρι που επιστρατεύτηκε ειδικό μηχάνημα (και τρεις σκούπες) για να δώσει λύση στο πρόβλημα και να ξαναρχίσει το ματς. Ήρθε το κερασάκι στην τούρτα με το 4-0 από τον Σο για να κάνει τους Πράσινους ακόμα πιο χαμογελαστούς.