create your own banner at mybannermaker.com!

Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

Παναθηναϊκός - Πανελευσινιακός 95-68

Το ματς
Με τον Χίλτον Άρμστρονγκ στη δωδεκάδα και με τους Σχορτσιανίτη και Σκορδίλη εκτός αποστολής παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Πανελευσινιακό.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε τους Ξανθόπουλο, Διαμαντίδη,Ματσιούλις, Τσαρτσαρή και Λάσμε με τους πράσινους να μπαίνουν δυνατά τρέχοντας ένα σερί 10-2. Με τους Τσαρτσαρή και Λάσμε να σκοράρουν το Τριφύλλι έχτισε μια διαφορά 10 πόντων (16-6, 6').
Η απάντηση του Πανελευσινιακού ήταν άμεση και τους Παπανικολόπουλο και Καμπ κατέβασε τη διαφορά στους 4 (16-12). Στη συνέχεια το Τριφύλλι βρίσκοντας λύσεις από τους Λάσμε, Πάνκο και Κίτσεν κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 με το 22-14 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο ήθελε να ξεφύγει στο σκορ αλλά δεν μπορούσε. Οι πράσινοι είχαν μεγάλη αστοχία έξω από τη γραμμή του τρίποντου με τον Μπράμος να είναι ο μοναδικός εύστοχος.
Το Τριφύλλι ανέβασε τρεις φορές το σκορ πάνω από τους δέκα πόντους χάρη στον Έλληνα φόργουορντ αλλά και τον Χίλτον Άρμστρονγκ ο οποίος σημείωσε έξι πόντους σε εκείνο το χρονικό σημείο. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη όμως δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση στην άμυνα και έτσι ο Παπανικολόπουλος κατάφερνε να μειώνει τη διαφορά.
Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 42-36 του ημιχρόνου με τους πράσινους να έχουν μόλις 20% στα τρίποντα. Από πλευράς σκοραρίσματος ο Λάσμε είχε 9 και τον ακολούθησε ο Μπράμος με 8. Στα αξιοσημείωτα η συνεισφορά του Ούκιτς στον οργανωτικό τομέα ο οποίος είχε στο ημίχρονο πέντε ασίστ. Στην αντίπερα όχθη ο Παπανικολόπουλος είχε φτάσει τους 14 ποντους.
Συγκεντρώθηκε και καθάρισε...
Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε ένας Παναθηναϊκός αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Αρχικά, ο Λάσμε και στη συνέχεια ο Ματσιούλις με τον Διαμαντίδη ήταν εκείνοι που τράβηξαν στο σκοράρισμα και "καθάρισαν" την μπουγάδα...
Με πέντε πόντους του σέντερ από την Γκαμπόν και με τους Κίτσεν και Τσαρταρή να προσθέτουν και εκείνοι από δύο το Τριφύλλι έτρεξε ένα σερί 9-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (51-36, 32'). Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Διαμαντίδης και Ματσιούλις. Ο αρχηγός με πέντε προσωπικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 18, για να έρθει και ο Λιθουανός να προσθέσει άλλους οκτώ και να τελειώσει ουσιαστικά ο αγώνας με το 71-47 στο 30 να περιγράφει πλήρως την εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο δόθηκε η ευκαιρία στον Αργύρη Πεδουλάκη να ρίξει και τους δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του στο παρκέ με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να αποκτά και άλλα λεπτά συμμετοχής.
Το τελικό 95-68 ήρθε φυσιολογικά με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ καλός ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-36, 71-47, 95-68
Παναθηναϊκός: Μπράμος 14 (4), Πάνκο 6, Ματσιούλις 8 (1), Άρμστρονγκ 11, Ούκιτς 3 (1 τρ, 5ασ.) , Λάσμε 14, Τσαρτσαρής15, Διαμαντίδης 8, Κίτσεν 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 5