create your own banner at mybannermaker.com!

Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012

Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης 79-68

Χωρίς τον Κώστα Τσαρτσαρή και με τον Χίλτον Άρμστρονγκ να παίρνει τη θέση του στην δωδεκάδα παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Ρεάλ.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Πάνκο και Σκορδίλη. Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά το ματς με τους Μαδριλένους να είναι εκείνοι που θα πάρουν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (2-7). Οι πράσινοι με τον Ούκιτς και τον Ματσιούλις να σκοράρουν έφεραν πάλι το ματς στα ίσα (7-7, 5.30).
Κάπου εκεί οι Μαδριλένοι άρχισαν να σουτάρουν ακατάπαυστα από τα 6,75 και με δύο τρίποντα του Μίροτιτς κατάφεραν να ξεφύγουν με επτά πόντους (9-16). Το Τριφύλλι ωστόσο με βολές των Ματσιούλις και Λάσμε κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τελικό 12-16 του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε ένας Παναθηναϊκός που μάσαγε σίδερα στην άμυνα και στην επίθεση έπαιρνε λύσεις από όλους του τους παίκτες. Το Τριφύλλι πήρε προβάδισμα 18-16 με ένα κάρφωμα του Ματσιούλις. Η Ρεάλ αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 πήρε αέρα τριών πόντων. Κάπου εκεί άρχισε το πράσινο τσουνάμι. Βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά του ο Παναθηναϊκός κλείδωσε τη Ρεάλ με τους Ισπανούς να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ μόνο με τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη οι πράσινοι παίρνοντας πόντους από τον Κίτσεν, τον Λάσμε και Πάνκο πέρασαν μπροστά με 25-24. Το καλάθι του Πότσιους δεν τους πτόησε και έτρεξαν ένα σερί 6-0 (31-24). Ο Γιουλ έσπασε το σερί των πράσινων για να ακολουθήσει ένα νέο 7-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματσιούλις (35-26, 18) για να φτάσει η διαφορά στο +12.
Στη συνέχεια η Ρεάλ βρήκε λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75 και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια όντας επτά πόντους πίσω στο σκορ. Γενικότερα όλο το παιχνίδι των Μαδριλένων στηρίχτηκε στα σουτ των τριπόντων. Ο Ρούντι και η παρέα του σούταραν στο πρώτο ημίχρονο συνολικά 17 τρίποντα έχοντας 47% ποσοστό ευστοχίας).
Στην αντίπερα όχθη οι πράσινοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ 21-15, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να κάνουν 10 λάθη έναντι 5, ενώ δεν επέτρεπαν τις διεισδύσεις με τον Λάσμε να σβήνει τα φώτα σε όποιον πλησίαζε το καλάθι του Τριφυλλιού.
Επιθετικά ο Παναθηναϊκός είχε ως πρώτο σκόρερ τον εξαιρετικό Ματσιούλις με 10, ενώ από κοντά ήταν και οι Πάνκο (8) και Λάσμε (7). Την ίδια ώρα πρώτος σκόρερ της Ρεάλ ήταν ο Σουάρεθ με 9 πόντους (3/3 τρίποντα).
Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο στον ίδιο ρυθμό από εκεί που τον βρήκε η ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Ο Μπέκιτς άνοιξε το σκορ, αλλά οι πράσινοι απάντησαν με ένα 9-0 σερί εκτοξεύοντας και πάλι τη διαφορά σε δηψίφιο αριθμό (51-37, 23'). Η Ρεάλ απάντησε με ένα δικό της σερί 5-0, για να έρθει η ανάλογη απάντηση από τον εξαιρετικό Μπράμος και τον Ούκιτς (58-44, 27').
Οι παίκτες του Λάσο προσπαθούσαν συνέχεια να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τους άφηνε. Ο Λάσμε με δικές του βολές έκανε το 65-52 και οι πράσινοι μπήκαν με +12 στην τελευταία περίοδο.
Με ένα τρίποντο του Σουάρεθ η Ρεάλ κατέβασε τη διαφορά στους 10, αλλά Κίτσεν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-55. Ρέγιες και Γιουλ κατέβασαν τη διαφορά στους 9 (69-60, 33').

Οι παίκτες του Λάσο συνέχισαν τις προσπάθειες έφτασαν τη διαφορά στους 7 (71-64), αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός είχε το αντίδοτο με τους Πάνκο και Λάσμε να καθαρίζουν την μπουγάδα.
Κάπως έτσι ήρθε το τελικό 79-68 με την Ρεάλ που ήρθε με φόρα στο ΟΑΚΑ να υποκλίνεται στο Τριφύλλι.
Τα δεκάλεπτα: 12-16, 42-35, 65-52, 79-68
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος  9 (1), Πάνκο 12, Ματσιούλις 12, Άρμστρονγκ, Ούκιτς, Ούκιτς 11 (1), Λάσμε 15, Διαμαντίδης 7, Κίτσεν 9 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 2.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Πότσιους 5 (1), Σουάρεθ 16 (4), Ρέγες 4, Μίροτιτς 6 (2), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ερνανγκόμεζ, Μπέγκιτς 6, Κάρολ 9 (1), Γιούλ 8, Σλότερ 5.