create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 25 Μαΐου 2011

Ο Τζιμπρίλ Σισέ έστειλε τον Παναθηναϊκό στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε (58, 67’) στη νίκη με 2-0 επί της ΑΕΚ

Champions Τζιμπρίλ

Τετάρτη 25/05/11

Ο Τζιμπρίλ Σισέ έστειλε τον Παναθηναϊκό στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε (58, 67’) στη νίκη με 2-0 επί της ΑΕΚ στο άδειο, λόγω τιμωρίας της Ενωσης, ΟΑΚΑ. Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε τη δυνατότητα στο Τριφύλλι να κατακτήσει την πρώτη θέση στο μίνι πρωτάθλημα της Superleague.

Από την άλλη, ο Δικέφαλος θα περιοριστεί με το «καλό εισιτήριο» του Europa League, που θα του δώσει το δικαίωμα να κάνει την καλύτερη δυνατή προετοιμασία από τις ομάδες που έλαβαν μέρος στα πλέι οφ, καθώς θα… ριχτεί στη μάχη στον 4ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Αυτό το αποτέλεσμα βοήθησε και τον Ολυμπιακό Βόλου, που εξασφάλισε την ευρωπαϊκή του έξοδο για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς ακόμη και αν η ΑΕΚ δικαιωθεί στην ένσταση που κατέθεσε για τον μεταξύ τους αγώνα, η πρώτη θέση του μίνι πρωταθλήματος δεν αλλάζει. Ετσι, με την «πίκρα» θα μείνει ο Ατρόμητος.

Καλύτερο το Τριφύλλι, αλλά…

Η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ ήταν ο Παναθηναϊκός. Στο 13΄ από το κόρνερ του Λέτο και την κεφαλιά του Μπουμσόνγκ, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά παρενεβλήθη ο Σισέ και άθελά του την απομάκρυνε. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ενωσης να «αγγίξει» το 1-0, με τον Λαγό να μην μπορεί από πολύ κοντά να παραβιάσει την εστία του Κοτσόλη (πήρε τη θέση του τραυματία στην προθέρμανση Τζόρβα), μετά από σέντρα του Καράμπελα.

Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τους Πράσινους ήρθε στο 23΄, με τους Καντέ και Βύντρα να μην μπορούν από κοντά να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα μετά τη σύγχυση που δημιουργήθηκε στην περιοχή από την προσωρινή λάθος απόκρουση του Σάχα σε κόρνερ του Λέτο.

Ωστόσο, η πιο μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού χάθηκε στο 29΄. Από ωραία εναλλαγή της μπάλας, Σισέ και Κατσουράνη, ο τελευταίος έπιασε το σουτ που ανάγκασε τον Αργεντινό πορτιέρο της Ενωσης να διώχνει τη μπάλα, η οποία στη συνέχεια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν, ανορθόδοξα τις περισσότερες φορές και στο 45΄ έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σισέ να βγαίνει τετ α τετ με τον Σάχα, αλλά να αστοχεί απελπιστικά.

«Καθάρισε» στην επανάληψη

Με δύο καλές στιγμές για την ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Πρωταγωνιστής και στις δύο ο Μπαχά, το σουτ και η κεφαλιά του οποίου στα πρώτα 8 λεπτά της επανάληψης, πέρασαν άουτ. Αυτό ήταν και το σημείο όπου ουσιαστικά κρίθηκε το ματς. Με τον Μαροκινό να είναι ξανά άστοχος και με την άμυνα της Ενωσης να μην αφήνει ελπίδες ότι θα μείνει απαραβίαστη, το γκολ και η νίκη των τυπικά φιλοξενούμενων φάνηκε ότι είναι κοντά.

Και πράγματι, στο 58΄ ο Τζιμπρίλ Σισέ «λύτρωσε» το Τριφύλλι. Σε μία ουσιαστικά χαμένη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου, ο Ντρπιτς παραπάτησε, ο Ματέος φάνηκε να ελέγχει, αλλά με προβολή ο Γάλλος πήρε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Σάχα (0-1), ο οποίος νικήθηκε για πρώτη φορά στο ματς. Τότε ήταν που το ματς ουσιαστικά τελείωσε…

Με την ψυχολογία της Εωσης να είναι στο ναδίρ, οι Πράσινοι εννέα λεπτά αργότερα «χτύπησαν» ξανά. Ο Σισέ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού (0-2), φτάνοντας μάλιστα στα 26 γκολ τη φετινή σεζόν. Επίδοση ρεκόρ για τον Γάλλο στράικερ με το τριφύλλι στο στήθος, που πέρσι είχε πετύχει 23. Με τη σημείωση, όμως, ότι αυτή η επίδοση σημειώθηκε σε ματς της κανονικής περιόδου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Ματέος, Ντρπιτς, Νταντόμο, Γκέντσογλου (64΄ Κλωναρίδης), Λαγός (79΄ Γκερέιρο), Μάκος, Καφές (71΄ Εντερ), Σκόκο, Μπαχά
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Κοτσόλης, Καντέ, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα (46΄ Χριστοδουλόπουλος), Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Μαρίνος, Λέτο, Νίνης (64΄ Καραγκούνης), Σισέ

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)
Κίτρινες: Σαριέγκι
πηγη:exedrasports.gr