create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Μέχρι να «ζεσταθεί» ο Παναθηναϊκός

:Κάτι η παγωνιά, κάτι η αγωνιστική απραξία και ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να φτάσει στις αρχές της τρίτης περιόδου για να βρει ρυθμό και να υποτάξει τελικά εύκολα τον Ηρακλή με 101-68 για την 20η αγωνιστική της Α1. Από το +10 οι «πράσινοι» έφτασαν στο +30 στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στο μαχητικό «Γηραιό», που παρατάχθηκε με εννέα παίκτες. Κορυφαίος ο Τέπιτς με 15π., 8 ριμπ. και 5 ασίστ.Μέχρι να «ζεσταθεί» ο Παναθηναϊκός

Ο αγώνας…

Η μάχη στο ΟΑΚΑ ήταν εξ αρχής άνιση, αφού πέραν της ποιοτικής διαφοράς, υπήρχε και… αριθμητική, μιας και ο Ηρακλής κατέβηκε στην Αθήνα με μόλις εννέα διαθέσιμους παίκτες. Οι «πράσινοι» πέτυχαν τους εννέα πρώτους πόντους του αγώνα (9-0), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν νωρίς τα όπλα. Με μπροστάρη τον Κόλεμαν, που είχε 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απομακρυνθούν πολύ (9-6, 18-13) μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (35-30). Η πληθώρα επιλογών και το βάθος του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την υπεροχή του στα ριμπάουντ (23-9 στο ημίχρονο) επέτρεψαν στους πρωταθλητές παρά τις προσπάθειες του Πάρκερ-που είχε 12π. στο πρώτο μέρος-να ξεφύγουν με +14 (47-33), προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 53-41.

Οι αντιστάσεις του Ηρακλή κράτησαν μέχρι το τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου (55-45). Στη συνέχεια οι «πράσινοι» με ένα επί μέρους σκορ 18-3 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +25 (73-48) με πρωταγωνιστές τους Περπέρογλου, Διαμαντίδη και Φώτση, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 30 πόντων, 84-54. Και η παραμικρή αμφιβολία για τον τελικό νικητή είχε πλέον εξαφανιστεί και μοναδικό ενδιαφέρον στα εναπομείναντα λεπτά ήταν το θέαμα και το τελικό ύψος της διαφοράς. Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +41, 99-58, προτού διαμορφωθεί το τελικό 101-68 με κάρφωμα του Σάτο.

Δεκάλεπτα: 28-20, 53-41, 84-54, 101-68

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 15 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Περπέρογλου 14, Μπατίστ 4 (6 ριμπ.), Φώτσης 13 (5 ριμπ.), Σάτο 6, Νίκολας 6, Τσαρτσαρής 7 (5 ριμπ.), Διαμαντίδης 11 (5 ριμπ.), Βουγιούκας 11, Καλάθης 4 (6 ασίστ), Μπόγρης 2, Καϊμακόγλου 8 (7 ριμπ.).

Ηρακλής (Χουγκάζ): Πεταλωτής, Πάρκερ 17 (9 ασίστ), Δεμερτζής 5, Αγγελακόπουλος 14 (5 ριμπ.), Μαρμαρινός 3, Τσακιλτζής, Πέτροβιτς 18 (5 ριμπ.), Δέσπος 1 (7 ριμπ.), Κόλεμαν 10.

Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Καλδίρης, Τζαφλέρης

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης