Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011

«Άλωσε»

«Άλωσε» τη Λαμία ο Παναθηναϊκός

mail to Εκτυπώστε το Αρθρο Μεγαλύτερα Γράμματα Μικρότερα Γράμματα
Χωρίς το Βραιζλιάνο Σάκι και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στα πρώτα δύο σετ  από τη Λαμία, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-21, 25-24) στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο Χαλκιοπούλειο και παρέμεινε έτσι σε τροχιά διατήρησης των κεκτημένων του.
Στο γ’ σετ  οι «πράσινοι», βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-22, αλλά κατάφεραν τελικά με κορυφαίους τους Γιορντάνοφ, Πανταλέων να «σφραγίσουν» την πρόκρισή τους στην 4άδα της διοργάνωσης και να πάρουν ρεβάνς για την εντός έδρας ήττα τους στο πρωτάθλημα. Η κλήρωση της επόμενης φάσης θα γίνει την Παρασκευή 18/2 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. Μόνο στο γ' σετ απειλήθηκε η ομάδα του ακραίου του «τριφυλλιού», Ηλία Λάππα
Μόνο στο γ' σετ απειλήθηκε η ομάδα του ακραίου του «τριφυλλιού», Ηλία Λάππα
Ασταμάτητος ο Βούλγαρος άσος, Μπόγιαν Γιορντάνοφ, που κέρδισε την παρτίδα της πρόκρισης με... 21 πόντους τόνισε: «Είχαμε κίνητρο, ήταν ένα ματς νοκ άουτ και πήραμε μια «καθαρή» νίκη, κάτι πολύ σημαντικό. Θέλουμε να φτάσουμε στον τελικό αλλά έχουμε δρόμο ακόμα. Πανηγυρίζουμε και χαιρόμαστε σήμερα και από αύριο πάλι επιστρέφουμε συγκεντρωμένοι στη δουλειά».
Λαμία (Δ. Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Κόμελ 11, Ρόλιτς 10, Πράις 10, Πελεκούδας 4, Ράντιτς 2, Γκαράς λ. 62%, Σφενδυλάκης 2, Ανάγνου 1,
Παναθηναϊκός (Σ. Καζάζης): Ψάρρας 5, Μηνούδης 3,  Πετρέας 13, Γιορντάνοφ 21, Πανταλέων 7, Λάππας 8, Παπαδημητρίου λ. 76%, Ντονάς, Κόβατς, Γκενς
πηγη:sentragoal.gr