create your own banner at mybannermaker.com!

Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» την έκπληξη

Online 18:46 29/1

Ο Παναθηναϊκός «τρόμαξε» στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας απέναντί του έναν εκπληκτικό Ηλυσιακό, ωστόσο, φορτσάροντας στο υπόλοιπο 20λεπτο, «καθάρισε» το ματς, φτάνοντας στο τελικό 88-71, στο «παγωμένο» ΟΑΚΑ που ήταν άδειο λόγω τιμωρίας.
Στο ξεκίνημα λοιπόν, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους από τον πολύ καλά οργανωμένο Ηλυσιακό... Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κρατάει στο παρκέ ο Ομπράντοβιτς όλα του τα «όπλα», αν και σχεδίαζε να ξεκουράσει αρκετούς. Τελικά με τον Φώτση να πραγματοποιεί μία πολύ καλή εμφάνιση και με τους Μπατίστ, Νίκολας και Διαμαντίδη να αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα, οι «πράσινοι» συνέχισαν με μία εύκολη νίκη...Χορευτικές... φιγούρες από Μπάξτερ και Περπέρογλου
Χορευτικές... φιγούρες από Μπάξτερ και Περπέρογλου
Οι... προβληματισμοί για τον Ζοτς μπήκαν πολύ νωρίς, καθώς στο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός ήταν μπροστά με 24-20, με καλύτερα ποσοστά. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε δυσκολία στο σκοράρισμα, αλλά η «τρύπα» ήταν στην άμυνα. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ (7 περισσότερα από τον ΠΑΟ) η ομάδα του Φλεβαράκη έφτασε στο 34-22 στο 14'. Ο Ομπράντοβιτς άφησε στην άκρη την ξεκούραση, επανέφερε τους βασικούς και οι πρωταθλητές μείωσαν σε 41-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Φώτση να έχει φτάσει τους 19 πόντους και τους Νίκολας και Διαμαντίδη να βοηθούν επιθετικά.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην... Με πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 10-0 σε λιγότερο από 2 λεπτά και έγινε «αφεντικό» στο ματς. Με την ίδια αμυντική διάθεση και τους Μπατίστ με τον Σάτο να σκοράρουν εύκολα, το σκορ έγινε 55-46 στο 24'. Από εκεί και πέρα, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα... Με καλή άμυνα και εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι, οι «πράσινοι» μεγάλωσαν την ψαλίδα στη διαφορά (72-52), φτάνοντας στο τελικό 88-71.
Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-42, 67-52, 88-71
Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8, Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 13, Φώτσης 23(3), Σάτο 5(1), Νίκολας 18(3), Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 7(7 ασ., 5 κλεψ.), Βουγιούκας 3, Καλάθης 1
Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας, Ουέμπ 3(1), Κυρίτσης 17 (7/9 διπ.), Χατζής 12, Παπαντωνίου 6(1), Κανονίδης 1, Κουκούλας 6, Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 10(2), Ντόουσον 10